Duyuru Çubuğu

Podcast kayıtlarımızı dinlemek için Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz... Türkçizgi Podcast bağlantısına tıklayarak ulaşabilirsiniz...

01 Şubat 2010

Sık Sorulan Sorular

Arkadaşlar bugüne kadar sık karşılaştığımız ve defalarca yanıtlamak zorunda kaldığımız soruları ve diğer önemli hususları tek bir başlık altında topladık. Proje başlıkları altında sorularınızı yöneltmeden önce, kafanıza takılan konu ya da sorunun cevabı bu sayfada var mı diye bir göz atın lütfen.

İleride de önemli gördüğümüz konuları yine bu kısma aktaracağız.
Konu: Yayınladığımız çizgi romanların dosya formatı ve açılması için gereken program.

Sitemizde yayınlanan çizgi romanlar "cbr" ya da "cbz" formatındadır. Bunlar aslında resim dosyalarının tek bir Rar ya da Zip arşivinde toplanıp, gerekli programlar tarafından tanınabilmesi için uzantısı değiştirilmiş dosyalardan ibarettir.

Cbr ve cbz dosyalarını açmak için gerekli olan programı BURAYA tıklayarak indirebilirsiniz.
Konu: Türkçe baskısı bulunan çizgi romanlar.

Ülkemizde çizgi roman piyasasının diğer ülkelere nazaran oldukça zayıf olduğunu söyleyebiliriz. Bu konuda ilerleme kaydedebilmemiz konusunda ise en büyük rol şüphesiz ki yayınevlerinin. Her ne kadar yaptıkları işlerin kalitesi çoğu zaman tartışmaya açık olsa da onların daima destekçisiyiz ve arkalarındayız. Yayınevlerimize maddi açıdan en ufak bir zarar dahi vermek istemiyoruz. Bu nedenle ülkemizde bir yayınevi tarafından basılmış/basılacak olan serileri çeviri ve balonlama gündemimize kesinlikle almıyoruz, almayacağız da. Geçmişte yaptığımız projelerden, ülkemizde bir yayınevi tarafından yayınlanacak olanlar olursa da bu seriyi sitemizden kaldırıyoruz.Konu: Çeviri ve balonlama istekleri.

Bu işi gönüllü yapan amatörler olduğumuzdan çalışmalara devam edebilmemiz konusunda en önemli husus içimizdeki heves. Bu nedenle projelerimiz de genellikle kendi heveslerimiz, beğenilerimiz doğrultusunda oluyor. Bugüne kadar hiç "şu şu seri istek alıyor" diyerek bir proje başlatmadık, ileride de başlatacağımızı sanmıyoruz. Bu nedenle çizgi roman isteğinde bulunmanız gereksiz ve sizler için de zaman kaybıdır.Konu: Projelerimizin diğer sitelerde paylaşılması.

Ekibimizin merkezi burası, yani turkcecizgiroman.blogspot.com adresi. Yaptığımız tüm projeler bu adres üzerinden paylaşılmakta. Bunun yanında başka birçok sitede de yine buradaki nick'lerimizle bulunmaktayız. Çalışmalarımızı geçmişte başka yerlerde paylaştık, ilerde de paylaşabiliriz.

Sonuçta maddi bir iş içerisinde değiliz ve buradaki hiçbir serinin telif hakkı vb. bir olaya sahip değiliz. Bu nedenle sitedeki tüm projelerimiz, herkes tarafından, her yerde paylaşılabilir. Bunu isteğimiz dışında yapan kişilere de "dur bakalım, sen napıyorsun?" deme hakkımız elbette yok. Sonuçta bu konu, paylaşımı yapan kişinin etik görüşüne ve ahlakına bağlı. Fakat projeleri başka sitelerde paylaşacak olan arkadaşların mümkünse uymasını rica ettiğimiz bazı hususlar var:
- Dosyalar üzerinde herhangi bir değişiklik yapmayın.
- Direkt olarak bu sitedeki linkleri kullanın. Zira serilerin indirilme sayılarını takip ederek, buna göre gündemimimizde değişiklikler yapabiliyoruz.
- Çeviri ve balonlamayı yapan kişileri ve çalışmayı alıntı olarak paylaştığınızı belirtin.
Konu: Gündeme alınan projelerin, başka ekiplerin çeviri ve balonlama çalışmalarıyla çakışması.


Bu işe kıyısından köşesinden bulaşan herkes mutlaka fark etmiştir, bu iş heves ve gönül işi. Bu nedenle gündeme alacağımız projeleri seçerken, kendi istek ve heveslerimizin haricinde dikkate aldığımız tek husus, serinin ülkemizdeki yayınevlerince basılıp basılmaması.

Bir serinin başka bir kişi ya da ekip tarafından çevrilip balonlanması konusu ise bizi ilgilendirmiyor. Aynı şekilde bizim yaptığımız çalışmalar da başkasını ilgilendirmez. Daha önce çevirdiğimiz ya da ileride çevireceğimiz serileri gündemine alan başka kişi ya da ekipler olmasına kesinlikle karşı değiliz. Aynı çizgi romanın birden fazla ekip tarafından çevrilmesi kötü bir durum değil. Tam aksine bu durum ortaya çeşitlilik katmış olur, okur da gerekli incelemeyi ve kıyaslamayı yapıp kendi zevkine uygun olan çalışmayı takip eder.Konu: Çeviri ve balonlama çalışmalarımıza katılmak isteyen arkadaşlar.

Ekibimize katılım, belirli dönemlerde açık, belirli dönemlerde kapalı olabilir. Bu konu için ayrı bir sayfamız var ve bu sayfadan ekibe katılımın şu anki dönemde açık mı kapalı mı olduğunu öğrenebilirsiniz. Başvurular açıksa, yapmanız gerekenler de yine bu sayfada yazıyor olacaktır. İlgili sayfa için BURAYA TIKLAYIN.